Ekologia a wypuszczanie balonów z helem

Czy wypuszczanie balonów do nieba jest działaniem zgodnym z ekologią?

Wypuszczanie balonów w niebo staje się popularnym elementem wesel, urodzin czy innych eventów.

Wypuszczenie balonów z helem w niebo wydaje się nie zostać pokaźnym przewinieniem ekologicznym (chociaż niektórzy twierdzą,że balon, który gdzieś tam spadnie na ziemię może stać się niebezpieczny - np. o ile niefortunnie połknie jego oraz zakrztusi się nim pewne zwierze, też zostanie w nim uwięzione) to wypuszczanie balonów ledowych w niebo spotyka się z wyraźną krytyką.

Niektóre z korporacji dekoratorskich odradzają tego rodzaju formy uatrakcyjniania imprez ewentualnie wprost nie zgadzają się kupującym na realizacje takich koncepcji, gdyż uważają takie działanie za nieetyczne ekologicznie.

Finalnie odstraszające dla konsumentów upierających się przy swoim pomyśle to jest, że multum pań oraz panów ma wielką wiedza ekologiczną. Moglibyśmy narazić się na to, iż zamiast zobaczyć się z zachwytem znajomych na pejzaż świecących balonów odlatujących w niebo usłyszymy od nich zniesmaczony pomruk oraz komentarze o naszym własnym nietrafionym pomyśle na dekoracje - obnażającym ignorancję ekologiczną.

Chińskie lampiony

Zamysł wypuszczania w niebo balonów ledowych miał zmienić popularne chińskie lampiony, których wypuszczanie kończyło się czasami wywołaniem pożaru.

Typowe lampiony chińskie mogą zostać bezpiecznie wypuszczane zaledwie w ściśle wyselekcjonowanych miejscach. Jesteśmy zobowiązani posiadać stuprocentową pewność, iż płonący poza tym ogień nie będzie zaniesiony w pewne łatwopalne miejsce będąc przyczyną pożaru, musimy zostać pewni kierunku wiatru - z tego wypuszczanie chińskich balonów nad albo wręcz z powierzchni zbiorników wodnych, wykorzystując powiew wieczornej bryzy znad lądu w kierunku wody. Jesteśmy zobowiązani przy tym wybrać odpowiednio skonstruowane lampiony. Przeciwnicy chińskich lampionów krytykują ten zamysł nie jedynie przez wzgląd na zgrożenie pożarowe ale przy tym zważywszy na potencjalne konsekwencje dla środowiska.

O ile powłoka lampionu oraz paliwo będzie w zupełności spłonąć, to zwykle lampiony zaopatrzone są w druciki mocujące paliwo. Metalowe detale docelowo wprawdzie ulegną erozji oraz rozłożą się w wodzie również w ziemi, jednakże groźne jest, potencjalnie dopuszczalne, zjedzenie takiego składnika poprzez zwierzę.Balony ledowe unoszące się do nieba posiadały zapewnić taki sam wynik wzrokowy bez zagrożenia pożarem. To założenie spełniają. Identycznie jak zwykłe balony wypuszczone w powietrze żądają zgody Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, unoszący się w korytarzu lotniczym świecą cy obiekt może zakłócić komunikację lotniczą. Wprawdzie wypuszczanie balonów ledowych przy uzyskaniu zezwolenia z PANSA jest legalne to kwestionuje się bezpieczeństwo tych działań w aspekcie ekologicznym.

Świecące balony z helem z diodą LED

Konsekwencje ekologiczne wypuszczenia balonów helowych wyposażonych w świecące ledy i skala zanieczyszczenia jaką wskutek tego wygenerujemy jest duża: balony lateksowe rozłożą się, podczas kiedy problem stanowią baterie, ledy i przewody je łączące.

Diody Lighting Emitting Diode

- mogą zawierać niezdrowe preparaty w typie ołów, arsen, miedź oraz nikiel. Zawartość ołowiu w lampkach a przy tym oddziałuje na tych wyżej wymienionych smaczek. Słodkawy smaczek będzie zwabiał zwierzęta. Według opinii Departament of Population Health and Disease Prevention University of California diody Lighting Emitting Diode mamy szansę zaklasyfikować jako śmieci niebezpieczne oraz postuluje zaostrzeniem standardów odnośnie obchodzenia się z ledami oraz nadto w ciągu użytkowania oraz utylizacji. Zbita dioda ma zostać usuwana w rękawiczkach, z zabezpieczeniem górnych dróg oddechowych. Parędziesiąt lub więcej diod z naszej stylizacji zostanie rozrzuconych w różnorakich miejscach oraz zostanie realnym zagrożeniem, śmieciem rozkładającym się setki lat, powodującym przedostanie się niebezpiecznych substancji do powietrza, gleby oraz wody.

Bateryjki

- główny kłopot balonów z ledami: skład chemiczny baterii jest nader niebezpieczny dla środowiska. Metale ciężkie: rtęć, ołów, kadm - nie ulegają procesom neutralizacji i redukcji. Prócz tego baterie zawierają oprócz tego niebezpieczne preparaty takie jak mangan i lit. Bateryjki opłaca się wyrzucać do profesjonalnych zasobników, jakie są obsługiwane przez przedsiębiorstwa trudniące się odpadami niebezpiecznymi. Za wyrzucenie baterii do typowych śmieci grożą wysokie kary…podczas naszego pokazu, choć nie jest to w porównaniu z razie działanie ścigane z urzędu, na dużym terytorium rozrzucimy kilkadziesiąt też więcej baterii…konsekwencje naturalne tego rodzaju działania nie są godne kilku minut efektownego pokazu.Jeżeli już mamy obowiazek wypuszczać w niebo balony da się to wykonać minimalizując starty dla środowiska. Balony, szablonowe, szybko-rozkładające się, bez wstążek albo z naturalnym sznurkiem będą tutaj najmniejszym złem. W zgodzie z wymaganiami pro-eko mamy możliwość jednak balonami ledowymi cudownie zaaranżować przestrzeń zabawy na całkowity okres jej trwania a po niej wyzbyć się pozostałości w sposób ekologiczny - oddzielając odrębne fragmenty dekoracji i umieszczając je w odpowiednich pojemnikach na odpady.